Ideal Protein Diet Cost – Starting Fee, Kits, Food Price, and Comparison

There is a myth that the cost of Ideal Protein diet might be too much to afford for some people. It’s mop wonder that pursuing a diet comes with an increased expenses concern and for those who have tried other weight loss programs, the cost is a must-ask question.

This is why many new dieters coming to our Ideal Protein clinic for weight loss solutions ask:

How Much Does the Ideal Protein Weight Loss Program Cost?

Many of our prospective clients feel delighted that there’s a safe and sure solution to their weight loss but raise the concern that the Ideal Protein diet is not something they can afford.

Our answer:

“As with the majority of things in life, you need to consider the costs against the perks and benefits it assures. Moreover, the cost of following the Ideal Protein weight loss protocol is comparable to the prices of your presently consumed meals.”

As with any weight loss diet, you have to look at the return on your investment of time, money, effort, and, most importantly, the results.

These are the factors that we encourage you to consider during the free weight loss consultation. Let’s look at the typical costs incurred while following the Ideal Protein diet and how it varies.

Do All Ideal Protein Clinics Charge the Same Amount for the Program?

Yes and No.

Each Ideal Protein clinic is required to charge a minimum cost for the weight loss products. However, the pricing structure of the different Ideal Protein weight loss clinics varies widely.

In the United States, the cost of Ideal Protein diet is:

  • $4.50 – $5.50 per box/meal
  • Rounding up to about $15/day
  • Ideal Protein would cost an average of $135 weekly, together with the cost of foods and supplements.
  • Depending on your weight loss progress and goal weight, the monthly Ideal Protein costs can greatly vary from person to person. This is why it’s best to consult an Ideal Protein coach to get a better idea about the program and expenses.

With most clinics, to begin the program, you will need to pay a fee of $350 – $450. This initial start fee usually covers the following Ideal Protein starter kits:

  • Your initial consultation
  • One week of Ideal Protein meals
  • The essential Ideal Protein supplements
  • A blender bottle
  • A 2-ounce Real Salt shaker
  • Full-body measurements and body composition analysis

With this fee, your Ideal Protein clinic may include a reusable IP tote bag in your starter kit. It’s an environment-friendly way for you to transport your Ideal Protein products.

This initial start cost is an important distinction and consideration when selecting a weight loss clinic.

Why We Don’t Charge an Upfront Starting Cost 

At BioIntelligent Wellness, we do not charge any upfront costs for starting the Ideal Protein program, unlike many other clinics that charge $350 – $450 just to get started. We have always viewed a hefty upfront fee as a barrier to showing people how powerful Ideal Protein is.

This is why we offer a New Dieter Special to show our clients that the diet can work for them. We have two specials, one for those starting Ideal Protein with us for the first time and another special for those interested in Ideal Protein Reset.

The new dieter special for local dieters also includes a complimentary resting metabolic rate test for those who complete their transition to Phase 3. We use it to help establish a quantitative basis for weight maintenance. Additionally, it allows our coaches to customize the program’s lifestyle portion for individuals. That’s a whole other consideration for the amounts you spend on Ideal Protein – not needing to go back on a diet.

Taking advantage of our New Dieters Special Program, you can start Ideal Protein with

  • No Start Fees
  • Free RMR test on the successful transition
  • Free delivery for orders over $200 *

* Visit this page to see conditions and program details.

For now, let’s break down the cost of each Ideal Protein diet component.

How Much Do Ideal Protein Foods Cost?

While on Ideal Protein Phase 1, most people will eat 3 Ideal Protein foods every day, choosing from our food list, plus whole foods. While you can eat them at any time, most people will opt to use them for breakfast, lunch, and snacks. For the Ideal Protein products, you should budget around $93 a week while on Phase 1 of the diet.

When you get to the Stabilization phase, Phase 2, the cost will be lowered to $62 every week.

At Phase-3, also known as the Maintenance phase, there will be no weekly cost for Ideal protein products.

However, many people on this diet choose to supplement their favorite Ideal Protein snacks. They find it helpful to satisfy cravings and help them stay on track healthily.

Our weight loss clinic has no contracts, so you are not bound to a set timeframe. You are free to proceed to the next Ideal Protein phase once you have hit your goals.

How Much Do Ideal Protein Supplements Cost?

In addition to the cost of the Ideal Protein foods you can choose from the list, you must consider the cost and value of the Ideal Protein supplements. These supplements replace the essential micronutrition needed by the body. While they come with an additional weekly cost of about $27, they support the most expeditious path to weight loss. Ideal Protein’s required supplements are

  • Cal-Mag
  • Potassium
  • Omega-3 fatty acids and
  • Multi-Vitamin

While these supplements may seem like an extra cost, dieters who skip them often need to stay on the diet longer. As a result, it unnecessarily increases the program’s overall cost.

What Whole Foods Apart From Ideal Protein Envelopes Do I Eat?

Dinner and lunch include two cups of approved veggies each (that is four cups every day). We advise that our dieters consume simple salads one to two times a day.

The diet also mandates at least 4 to 6 oz of lean protein, which can be divided up or consumed at one meal. If you are researching Ideal Protein clinics online, you may see that some clinics require 8 oz of protein. But remember, that it’s based on the location of the Ideal Protein weight loss clinic.

In 2019, Ideal Protein made some changes and launched the new 3 phase protocol. They have reduced the protein requirement from 8 oz down to 4 to 6 oz for dieters in the United States.

In Canada (and other countries), the minimum protein requirement is still 8 oz, and that is due to varied nutritional content. Weekly, your whole-food grocery costs should be easy enough to calculate. Per week, you will have to purchase

  • 28 cups of veggies
  • 7 to 14 green salads and
  • 28 to 42 oz of meat

Can I Afford the Expenses of the Ideal Protein Diet?

You need to know that there will be little to no difference between what the Ideal Protein diet will cost you and what you are already spending on the foods you eat. Sometimes, our dieters tell us that they SAVE more when on the Ideal Protein diet, Phase 1 especially.

Moreover, many clients who had tried other programs such as Jenny Craig or Weight Watchers, cited that Ideal Protein proved to be much more cost-worthy and cheaper for them. To clarify things further, we have outlined a few food expenses that you will avoid when you’re on the Ideal Protein diet. You can quickly tell whether you can afford Ideal Protein by taking a look at your current habits.

Ideal Protein Cost Versus Expenses on Meal Out

I have a busy life, and before Ideal Protein, I usually ate out at least three days a week for lunch and 2 to 4 dinner meals.

For lunch, I either ordered from a local restaurant paying between $10 to $15 for my meal and a drink.

Dinners, which typically involved at least a glass of wine added up to between $18 to $35 on average.

When on Ideal Protein, I became a meal prep whiz, helping me focus on the diet. Meal prep was essential in teaching me to prioritize myself, along with my family, and it also saved me so much money.

Even just one of these meals covers almost all of my Ideal Protein products for the DAY. Not to mention that wine is not allowed on Phase 1.

So, before Ideal Protein, I was spending about $30 to $45 for lunch weekly. For dinner, I spent between $36 to $150 per week, totaling between $100 – $200 per week. I didn’t think twice about what I was spending on dining out, but at the same time, I spent most of my waking day thinking about my weight.

Ideal Protein Cost Versus Expenses on My Morning Joe

Before I became an Ideal Protein dieter, I loved stopping by Peets or Starbucks a couple of times a week. I used to get a breakfast sandwich and a White Chocolate Mocha. As a product of the ’80s and ’90s, I always opted for the non-fat option. I was “healthy,” and I tried to avoid anything that could be detrimental to my health.

Each time I visited one of my morning ritual spots, I would spend around $6 for coffee, and whenever I included the sandwich, I paid $11 to $12. That is more than what TWO Ideal Protein meals cost!

Now make a choice: would you rather have Two Ideal Protein meals or a morning habit that costs you around $30 to $60 every week, and just for weekdays?

Ideal Protein Cost Versus Expenses on Uber Eats

Before Ideal Protein, I usually ordered from Uber Eats or Door Dash AT LEAST once a week. And since I was ordering, I would add side dishes, desserts, or other items to warrant the delivery costs. When everything adds up, delivery fee, service fee, and tip included, I spent around $35 to $50.

Yes, it was convenient on days I didn’t feel like cooking, and the price never stopped me.

While I love convenience, it also comes at a cost. So, how much does it cost you physically and financially?

Now choose: Would you rather order Uber Eats or put that money toward Ideal Protein foods and losing weight?

Ideal Protein Cost Versus Expenses on Happy Hour

Yes, I know some people would rather not consider the Ideal Protein protocol than give up Happy Hour. On most diets, but especially on a ketogenic diet, you need to avoid alcohol. This avoidance doesn’t mean you will miss out on social events altogether, just the expensive part of socializing.

You can still party with your friends after work; you will spend a lot less money ordering club soda with a lemon or lime. Dressed up like that, no one will even notice you aren’t drinking alcohol.

Happy hour cocktails pack a financial punch. On average, it costs from $5 up to $15 depending on where you go and what you like to order. The chances are that you will have more than one drink, doubling the cost of a happy hour. If you go out twice a week, that’s another $10 to $30 spent on alcohol.

Cut out the alcohol that you drink every week, and you will gain $30 to pay for Ideal Protein products.

Now choose: Would you drink at the bar or spend the money on the Ideal Protein diet for better health with long-term benefits?

As seen above, by cutting out or changing some of your habits, you can easily afford the cost of the Ideal Protein diet.

The Total Cost With the Ideal Protein Diet in Each Phase

Phase 1 or Weight Loss Phase

Phase 1 of the Ideal Protein Weight loss Program is where you will spend the most. It is the phase where you will lose all the weight.

For the Ideal Protein products, supplements, coaching visits, and electronic support, you should budget around $135 a week. If you calculate the average weekly weight loss by the cost, our average female clients pay anywhere between $27 – $45 per pound, and male clients pay approximately $20 – $34 per pound during Phase 1.

The losses vary from client to client, but when it’s broken down by cost per pound, it makes it fiscally easier to stay on track.

Phase 2 or Maintenance Phase

The Stabilization phase also referred to as Phase 2, will cost you about $77 every week. It typically lasts between 2 to 4 weeks based on how much weight you lose. Dieters with more weight to lose will spend a little longer on Phase 2 to stabilize their weight loss before moving to maintenance.

Phase 3 or Stabilization Phase

Lastly, the Maintenance phase (Phase 3), does not have any particular weekly cost for Ideal Protein foods. The only thing you will pay at our Ideal Protein Clinic will be for the coaching. After you get the groove of Phase 3, you will reduce those visits from weekly to monthly, still having the electronic support between your visits. You still have an option to purchase your favorite Ideal Protein snacks, but they’re not required.

Is Ideal Protein Covered by Insurance?

Insurance plans do not cover the Ideal Protein diet costs or product expenses as it is a meal replacement program. However, many of our clients use their HSA or FSA funds to cover the expenses of their Ideal Protein journey.

Conclusion

Clearly, the costs and expenses of Ideal Protein are absolutely affordable and in many cases can even help you save up on grocery shopping. If followed correctly under your coaches’ guidance, Ideal Protein will be your best ally for a sustainable food habit and lasting healthy life.

Have a few more questions regarding Ideal Protein costs or how Ideal protein can be your weight management solution?

We offer complimentary consultations so that you can clarify all your doubts and ask any questions you may have. Set up a consultation today or you can call/text us at 858-228-3644.

Top Arrow