Wondering How Much Ideal Protein Diet Costs?

Ideal Protein protocol is a 3 phase clinical weight loss and weight maintenance plan. It burns up the fat stored in the body by following the ketosis method, combined with an adequate quantity of protein ideal for healthy weight loss. Dieters are required to take Ideal Protein foods to retain lean muscle and provide micronutrition essential for the body. However, there is a myth that the Ideal Protein diet cost might be too much to afford for some people. This is why when discussing the Ideal Protein weight loss diet with prospective clients at our weight loss clinic, one of the first questions is:

What does the Ideal Protein diet cost?

Many people fear that the Ideal Protein diet is not something they can afford. Whereas, as with the majority of things in life, you need to consider the costs against the perks it assures. The cost of doing the Ideal Protein weight protocol is comparable to the prices of your presently consumed meals. As with any weight loss diet, you have to look at the return on your investment of time, money, effort, and, most importantly, the results. These are all factors that we encourage you to look at during the free weight loss consultation with our Ideal Protein clinic. Let’s look at the costs of the Ideal Protein diet phase I.

Are all Ideal Protein clinics the same when it comes to cost?

Yes and No.

Each Ideal Protein clinic is required to charge a minimum cost for the weight loss products; however, the cost structure of the different Ideal Protein clinics vary widely.

With most clinics, to begin the program, you will need to pay a fee of $350 – $450. This initial start fee will usually cover the following:

  • Your initial consultation
  • One week of Ideal Protein meals
  • The essential Ideal Protein supplements
  • A blender bottle
  • A 2-ounce Real Salt saltshaker
  • Full-body measurements and body composition analysis

With this fee, your weight loss clinic may include a reusable IP tote bag. It’s an environmentally friendly way for you to transport your Ideal Protein products.

This initial start cost is an important distinction and consideration when selecting a weight loss clinic. Our San Diego Ideal Protein program at BioIntelligent Wellness does not charge an upfront fee for starting the program. Whereas, many other Ideal Protein clinics charge $350 – $450 just to get started. We have always viewed a hefty upfront fee as a barrier to showing people how powerful Ideal protein is.

This is why we offer a new dieter special to show our clients that the diet can work for them. We have two specials, one for those starting Ideal Protein with us for the first time and another special for those on an Ideal Protein Reset. The new dieter special for local dieters also includes a complimentary resting metabolic rate test for those who complete their transition to Phase 3. We use it to help establish a quantitative basis for weight maintenance. Additionally, it allows our coaches to customize the program’s lifestyle portion to the individual. That’s a whole other consideration of the Ideal Protein cost – not needing to go back on a diet. For now, let’s break down the Ideal Protein diet cost.

What is the cost of Ideal Protein Foods?

While on Ideal Protein Phase 1, most people will eat 3 Ideal Protein foods every day, choosing from our food list, plus whole foods. While you can eat them at any time, most people will opt to use them for breakfast, lunch, and snacks. For the Ideal Protein products, you should budget around $93 a week while on Phase I of the diet.

When you get to the Stabilization phase, Phase 2, the cost will be lowered to $62 every week. At Phase-3, also known as the Maintenance phase, there will be no weekly cost for Ideal protein products. However, many people on this diet choose to supplement their favorite Ideal Protein snacks. They find it helpful to satisfy cravings and help them stay on track healthily. Our weight loss clinic has no contracts, so you are not bound to a set timeframe. You are free to proceed to the next Ideal Protein phase once you have hit your goals.

What do the Ideal Protein supplements cost?

In addition to the cost of the Ideal Protein foods you can choose from the list, you must consider the cost and value of the Ideal Protein supplements. These supplements replace the essential micronutrition needed by the body. While they come with an additional weekly cost of about $27, they support the most expeditious path to weight loss. Ideal Protein’s required supplements are Cal-Mag, Potassium, Omega-3 fatty acids, and a Multi-Vitamin.

While these supplements may seem like an extra cost, dieters who skip them often need to stay on the diet longer. As a result, it unnecessarily increases the program’s overall cost.

What whole-foods apart from Ideal Protein do I eat?

Dinner and lunch include two cups of approved veggies each (that is four cups every day). We advise that our dieters consume simple salads one to two times a day. The diet also mandates at least 4 to 6 oz of lean protein, which can be divided up or consumed at one meal. If you are researching Ideal Protein clinics online, you may see that some clinics require 8oz of protein. But remember, that it’s based on the location of the Ideal Protein weight loss clinic.

In 2019, Ideal Protein launched the new 3 phase protocol and reduced the protein requirement from 8 oz down to 4 to 6 oz for dieters in the United States. In Canada (and other countries), the minimum protein requirement is still 8 oz, and that is due to varied nutritional content. Weekly, your whole-food grocery costs should be easy enough to calculate. You will have to purchase 28 cups of veggies, 7 to 14 green salads, and 28 to 42 oz of meat weekly.

Can I afford the expenses of the Ideal Protein Diet?

You need to know that there will be little to no difference between what the Ideal Protein diet will cost you and what you are already spending on the foods you eat. Sometimes, our dieters tell us that they SAVE more when on the Ideal Protein diet, Phase I especially. To clarify things further, we have outlined a few food expenses that you will avoid when you’re on the Ideal Protein diet. You can quickly tell whether you can afford Ideal Protein by taking a look at your current habits.

The Ideal Protein cost versus Meal Out

I have a busy life, and before Ideal Protein, I usually ate out at least three days a week for lunch and 2 to 4 dinner meals. For lunch, I either ordered from a local restaurant paying between $10 to $15 for my meal and a drink. Dinners, which typically involved at least a glass of wine added up to between $18 to $35 on average.

When on Ideal Protein, I became a meal prep whiz, helping me focus on the diet. Meal prep was essential in teaching me to prioritize myself, along with my family, and it also saved me so much money. Even just one of these meals covers almost all of my Ideal Protein products for the DAY. Not to mention that wine is not allowed on Ideal Protein Diet Phase I. So, before Ideal Protein, I was spending about $30 to $45 for lunch weekly. For dinner, I spent between $36 to $150 per week, totaling between $100 – $200 per week. I didn’t think twice about what I was spending on dining out, but at the same time, I spent most of my waking day thinking about my weight.

The Ideal Protein cost versus My Morning Joe

Before I became an Ideal Protein dieter, I loved stopping by Peets or Starbucks a couple of times a week. I used to get a breakfast sandwich and a White Chocolate Mocha. As a product of the ’80s and ’90s, I always opted for the non-fat option. I was “healthy,” and I tried to avoid anything that could be detrimental to my health. Each time I visited one of my morning ritual spots, I would spend around $6 for coffee, and whenever I included the sandwich, I paid $11 to $12. That is more than what TWO Ideal Protein meals cost!

Make a choice: would you rather have Two Ideal Protein meals or a morning habit that costs you around $30 to $60 every week, and just for weekdays?

The Ideal Protein cost versus Uber Eats

Before Ideal Protein, I usually ordered from Uber Eats or Door Dash AT LEAST once a week. And since I was ordering, I would add side dishes, desserts, or other items to warrant the delivery costs. When everything adds up, delivery fee, service fee, and tip included, I spent around $35 to $50. Yes, it was convenient on days I didn’t feel like cooking, and the price never stopped me. While I love convenience, it also comes at a cost. So, how much does it cost you physically and financially? Now choose: Would you rather order Uber Eats or put that money toward Ideal Protein foods and losing weight?

The Ideal Protein cost versus Happy Hour

Yes, I know some people would rather not consider the Ideal Protein protocol than give up Happy Hour. On most diets, but especially on a ketogenic diet, you need to avoid alcohol. This avoidance doesn’t mean you will miss out on social events altogether, just the expensive part of socializing. You can still party with your friends after work; you will spend a lot less money ordering club soda with a lemon or lime. Dressed up like that, no one will even notice you aren’t drinking alcohol.

Happy hour cocktails pack a financial punch. On average, it costs from $5 up to $15 depending on where you go and what you like to order. The chances are that you will have more than one drink, doubling the cost of a happy hour. If you go out twice a week, that’s another $10 to $30 spent on alcohol. Cut out the alcohol that you drink every week, and you will gain $30 to pay for Ideal Protein products. Now choose: Would you drink at the bar or spend the money on the Ideal Protein diet?

As seen above, by cutting out or changing some of your habits, you can easily afford the cost of the Ideal Protein diet.

The total expenses with the Ideal Protein Weight loss Program with an Ideal Protein clinic

Phase 1

Phase 1 of the Ideal Protein Weight loss Program is where you will spend the most. It is the phase where you will lose all the weight.

For the Ideal Protein products, supplements, coaching visits, and electronic support, you should budget around $135 a week. If you calculate the average weekly weight loss by the cost, our average female client will be paying anywhere $27 – $45 per pound. On average, the men that do Ideal Protein with us pay approximately $20 – $34 per pound during Phase I. The losses vary from client to client, but when it’s broken down by cost per pound, it makes it fiscally easier to stay on track.

Phase 2

The Stabilization phase also referred to as Phase-2, will cost you about $77 every week. It typically lasts between 2 to 4 weeks based on how much weight you lose. Dieters with more weight to lose will spend a little longer on Phase 2 to stabilize their weight loss before moving to maintenance.

Phase 3

Lastly, the Maintenance phase (Phase-3), does not have any particular weekly cost for Ideal Protein foods. The only thing you will pay at our Ideal Protein Clinic, San Diego will be for the coaching. After you get the groove of Phase 3, you will reduce those visits from weekly to monthly, still having the electronic support between your visits. You still have an option to purchase your favorite Ideal Protein snacks, but they’re not required.

Do you have more questions about Ideal Protein diet costs or how Ideal protein works? BioIntelligent Wellness offers a 15-minute complimentary consultation to answer any questions you may have.  Click here to schedule a consultation today or you can call us at 858 228 3644.